2. Tālmācība un izglītības tehnoloģijas

2.1. Kas ir izglītības tehnoloģijas?

Latvijas Nacionālajā enciklopēdijā paskaidrots, ka jēdziens izglītības tehnoloģijas (ang. Educational Technologies jeb EdTech) ir tehnoloģijas un tehnoloģiskie risinājumi, kas attiecas uz jebkuru mācīšanas un mācīšanās formu. Tātad gan uz tradicionālo klātienes, neklātienes un arī tālmācības izglītības ieguves formu. Turklāt arī akcentējot, ka pirmsākumos par EdTech attiecināja visu, ko var izmantot dažādu darbību automatizēšanai, vai padarīt informāciju plašāk pieejamu. Agrāk, 20. gadsimtā, to pārsvarā nodrošināja ar radio un televīzijas starpniecību. Taču šodienas apstākļos tiek izmantota interneta tehniskā infrastruktūra un globālā tīmekļa sniegtās iespējas informācijas piekļūšanai tiešsaistei.
Uz šo jēdzienu var paskatīties divējādi (2.1. att.): izglītības tehnoloģijas un tehnoloģijas izglītībā, jo šīs puses nav strikti nodalāmas. Piemēram, lūkojoties uz datoru vai viedtālruni, jo tās ir elektroniskas ierīces, kur arī: planšetdators, skārienpaliktnis, interaktīvā tāfele, projektors, videokameras, tīmekļa kameras u.c. Tātad sauktas par tehnoloģijām izglītībā, ar ko un uz kurām strādā, lai uzdevumus izpildītu pēc būtības: rakstīt, veidot multimediālu saturu, sazināties.
Course_02_PP01.00

2.1. att. Saistība ar tehnoloģijām izglītībā un izglītības tehnoloģijām [autora zīmējums].

Taču ir iespējams izstrādāt arī lietotnes, ko izmantot kā rīkus mācību procesā. Tādējādi palīdzot daudzveidīgi un efektīvi mācīties, kā arī izmantot satura nodošanai citiem (skatīt TPACK modeli 2.2. att. un sadaļu 6.2.). Rīkus, kas nodrošina dažādas pakāpes interaktivitāti un atgriezenisko saiti, lai apmācāmais (skolēns, students) būtu maksimāli aktīvi iesaistīts satura apguves procesā, ne tikai kā pasīvs klausītājs un informācijas uztvērējs.
Course_02_PP01.00

2.2. att. TPACK modelis [adaptēts zīmējums].

Saturīgus, uzmanību piesaistošus interaktīvus attēlus (2.3. att.) var izveidot ar H5P. Tādējādi attēls viens pats var kļūt par pilnvērtīgu ceļa karti tēmas, koncepta (jēdziena), principa vai fakta attēlošanai un paskaidrošanai. Var pievienot jautājumus un atbildes, video un cita veida uzdevumus. Būtībā pierasto PowerPoint vai cita veida prezentāciju var izveidot ar interaktīvu attēlu. Un tas var kļūt par labu enkuru mācību tēmas satura izklāstā gan klātienes un sinhroni attālinātas nodarbībās, gan arī tālmācībā. Pamācības par H5P rīkiem pieejamas šeit.

2.3. att. Interaktīvs attēls H5P tehnoloģijā [avots: H5P].

Līdz ar dažādu EdTech rīku ienākšanu tirgū (maksas vai bezmaksas) mēs nokļūstam izvēlēs priekšā. Pirmkārt, jau tāpēc, ka ieraugām dažādas iespējas, ko ar attiecīgajiem rīkiem varētu veikt. Otrkārt, spējam apzināties, kā iespējams dažādot mācīšanās procesu. Izglītības tehnoloģiju rīkiem ir savas stiprās un vājās puses.
Izglītības tehnoloģiju rīku izmaksu un jēgpilnības attiecību var salīdzināt ar centrālo procesoru un operatīvo atmiņu izmaksu un veiktspējas attiecības, kā to veica Benchmark. Tādā veidā būtu iespējams sarindot 10, 100 un vairāk rīkus atbilstošās kategorijās pēc to pielietošanas jomas un izmantojamības, vai arī kritērijiem.
Vērtīgs resurss (2.4., 2.5. att.) digitālu mācību līdzekļu apkopošanai un klasificēšanai ir platforma DigiKlase, kas īstenots Latvijas Universitātes Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultātes projekta ietvaros. Tajā apkopota arī īpašības par LSM paltformu Moodle un H5P.
Course_02_PP01.00

2.4. att. Piemērs no platformas "DigiKase".

Course_02_PP01.00

2.5. att. Piemērs no platformas "DigiKase".

Platformā DigitKlase tiek novērtēta lietotāja pieredze kā arī četri izvērtēšanas kritēriji:
🧩 materiāla pielāgošanās ierīcēm/pārlūkprogrammām;
🧩 dizains (grafiskais noformējums);
🧩 atbalsts lietošanai;
🧩 funkcionalitātes plašums.
Par katru vērtēto materiālu (2.6., 2.7. att.) sniegts kodolīgs apraksts, norādīta pazīmes par valodas lietojamību, piemērotību izglītības iestādēm, kā arī daži video piemēri no platformas YouTube, kas sniedz informāciju par praktisko izmantošanu.
Course_02_PP01.00

2.6. att. Piemērs no platformas "DigiKase" par Moodle.

Course_02_PP01.00

2.7. att. Piemērs no platformas "DigiKase" par H5P.<